Strona główna
opoka.org.pl
2024-09-04 10:56
Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Zakończył się VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych

W niedzielę, 25 sierpnia 2024 roku zakończył się VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych, który miał miejsce w Brukseli. Wzięło w nim udział stacjonarnie ok. 150 uczestników oraz kilkaset osób poprzez transmisję online na kanale YouTube: Rodzina na emigracji. Delegaci przyjechali m.in. z: Anglii, Austrii, Belgii, Białorusi, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Islandii, Niemiec, Polski, Szkocji, Szwajcarii, Ukrainy czy Włoch. Prelegenci i uczestnicy Kongresu po raz kolejny mieli okazję pochylić się nad tajemnicą i pięknem powołania do małżeństwa i rodziny według myśli Bożej.

Na bogaty w treści program Kongresu złożyły się trzy sesje wykładowe, których tematem było ukazania rodziny jako dobra bycia razem, podjęto tematykę związana z wychowaniem dzieci i młodzieży oraz przezwyciężaniem sytuacji trudnych i kryzysowych w rodzinie. Odbyły się także dwie sesje warsztatowe poświęcone znaczeniu jakości więzi małżeńskiej w budowaniu rodziny oraz duszpasterstwu rodzin na emigracji oraz sesja panelowa, której tematem było pielęgnowanie więzi rodzinnych na emigracji. Całość ubogaciły świadectwa małżonków oraz możliwość konsultacji indywidualnych ze specjalistami, z których skorzystało wielu uczestników Kongresu.

VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych odbył się w dniach  23 - 25 sierpnia 2024 roku w Brukseli, pod hasłem: Rodzina miejscem spotkania i rozwoju". 

Foto Galeria

PROGRAM KONGRESU

Na kanale YouTube Rodzina na Emigracji odbywała się transmisja z Kongresu Rodzin Polonijnych, gdzie można obejrzeć większość wydarzeń Kongresowych. Zapraszamy do subskrybowania kanału, aby dostawać powiadomienia o dostępnych transmisjach.

TRANSMISJA Z KONGRESU - Rodzina na Emigracji

Tegoroczny Kongres Rodzin Polonijnych odbył się w Brukseli i tu ze stolicy europejskiej popłynął głos, świadectwo o wartościach i pięknie małżeństwa i rodziny chrześcijańskiej. Organizatorami Kongresu była: Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie KEP, Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, Fundacja Pomoc Rodzinie, Instytut Studiów nad Rodziną im Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach oraz Katolickie Centrum Rodziny w Belgii.

POLONIJNE RODZINY W SERCU EUROPY

Polonię w stolicy Europy przywitał o. Damian Kopyto OMI, Koordynator Duszpasterstwa Polskiego w Belgii, oraz dr Grażyna Koszałka, wiceprzewodnicząca Polonijnej Rady Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Słowo do uczestników skierowała także księżna Elżbieta Drucka-Lubecka de Séjournet.

W wykładzie inauguracyjnym bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, podjął temat dojrzałego systemu wartości jako warunku trwałości i rozwoju rodziny.

"W dobie ogromnego kryzysu cywilizacji, w tym kryzysu rodziny i ataku na małżeństwo oraz rodzinę, szukamy jakiegoś klucza do budowania trwałych i pięknych relacji małżeńskich i rodzinnych" – mówił Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. "Człowiek żyje według wartości. To one aktywizują człowieka i ukierunkowują motywację do działania i warunkują podejmowanie konkretnych zachowań. Badania socjologiczne niestety pokazują, że im niżej respondenci cenili sobie wartości wyższe, takie jak prawda, świętość, tym bardziej ujawniali hedonistyczne postawy wobec płciowości i negatywne nastawienie do instytucji małżeństwa i rodzicielstwa".

Hierarcha podkreślał znaczenie wiary i fundamentu wartości ewangelicznych w kształtowaniu i przeżywaniu powołania małżeńskiego. "Chrześcijańska wizja małżeństwa i rodziny podpowiada nam, że ta ludzka relacja członków małżeństwa i rodziny wymaga solidnego fundamentu, stąd małżonkowie są wezwani, aby budować swoje życie i relacje na Bogu. Wydaje się, że bardzo ważna jest pokora w dostrzeżeniu inności drugiego i uznaniu jego godności. Nie mniej ważna jest zdolność do ofiary z siebie, która przeciwstawia się indywidualizmowi i egoizmowi. A ostatecznie liczy się miłość właściwie rozumiana i nieustannie oczyszczana z interesowności" – wskazywał biskup Turzyński.

Bp Turzyński: Małżonkowie są wezwani, aby budować swoje życie i relacje na Bogu

Przyznano medale za zaangażowanie w duszpasterstwo polonijne

Apel uczestników VII Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych do władz RP

Wszyscy wiemy – także z własnego doświadczenia jak podstawową rolę w dziejach świata spełnia rodzina. Jest bliska człowiekowi na wszystkich etapach jego życia. Stanowi dla człowieka jego egzystencjalny horyzont – w niej człowiek przychodzi na świat, w niej dorasta i z niej wychodzi, by we własnej rodzinie realizować swoje życiowe powszechne powołanie. Szczęśliwa rodzina stanowi najbardziej korzystne miejsce dla dzielenia się miłością, dla tworzenia klimatu bezpieczeństwa, dla wychowania dzieci, dla wspólnego dorastania do świętości. Stwarza przestrzeń wzrostu do pełni człowieczeństwa i umożliwia pełny rozwój swoich członków. Rodzina to nie układ interesów, ale wspólnota miłości i życia uruchamiająca wspaniałe możliwości wzajemnego oddania, ofiarności i służby.

Skoro rodzina jest tak ważna dla każdego człowieka, to dlaczego istnieje tyle niepokojących przejawów jej degradacji – przechodzi przez tak wiele „turbulencji”, o których mówił w swoim referacie Ks. Rektor Krzysztof Pawlina. Dlaczego podejmuje się tyle działań żeby wypromować człowieka bez kontekstu rodzinnego? Dlaczego współczesny świat pogrąża się w takim chaosie, a każdy z przejawów tego chaosu w jakiś sposób dotyka rodziny. Niszczące działania współczesnej cywilizacji, która tak bardzo szczyci się osiągnieciami technologicznymi, postępem naukowym, „demokracją”, w rzeczywistości często skierowane są przeciwko rodzinie, przeciwko jej podstawowym zadaniom – budowaniu komunii osób i służbie życiu. Przejawiają się między innymi z rezygnacji z prawdy w różnych obszarach życia rodzinnego, w beztrosce rozwodowej, demoralizacji młodego pokolenia oraz działaniach skierowanych przeciwko ludzkiemu życiu. Te siły destrukcyjne niszczą nie tylko poszczególne osoby, ale same podstawy życia społecznego. Odpowiedzi na pytanie „dlaczego” pewnie jest wiele, ale odpowiedź najbardziej podstawowa brzmi: zagłuszanie głosu Boga w sercach ludzkich, i czynienie Go wielkim nieobecnym w życiu poszczególnych osób i rodzin.

Jednak na miarę trudności, jakich doświadcza współczesna rodzina, Bóg w Swojej Opatrzności przychodzi ze światłem i mocą oraz posyła proroków i świadków. Jednym z nich, niezwykle ważnym dla nas Polaków jest Papież – św. Jan Paweł II, który sam siebie określał Papieżem Rodziny i odpowiedzialnego rodzicielstwa. Powiedział o sobie, że już jako młody kapłan nauczył się miłować ludzką miłość. To umiłowanie zrodziło w nim potrzebę zaangażowania wszystkich sił na rzecz „pięknej miłości”, gdyż takiej właśnie miłości szukają ludzie. Jednak taką miłość może dać im tylko Bóg. Św. Jan Paweł II, który jest Patronem Światowych Kongresów Rodzin Polonijnych zostawił światu wspaniały program odnowy i ratowania rodziny. Wśród najpilniejszych potrzeb rodziny chrześcijańskiej kuszonej zniechęceniem i dręczonej rosnącymi trudnościami Papież Rodziny wskazywał na potrzebę przywrócenia jej zaufania do samej siebie, do własnego bogactwa natury i łaski, do posłannictwa powierzonego jej przez Boga (por. FC 86). Kościół, który „zna drogę, na której rodzina może dotrzeć w głąb prawdy o sobie” (FC ) służy pomocą w odkrywaniu tożsamości rodziny, w odkrywaniu wielkości i piękna drogi życia małżeńskiego i rodzinnego, aby małżonkowie mogli nim żyć w całej pełni. Pomoc w przywracaniu rodzinom tego zaufania do samych siebie stanowi cel posługi duszpasterskiej Kościoła, którego rodzina jest „pierwszą i podstawową drogą”.

Program VII Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych wpisuje się w tę posługę wobec rodzin. Jak podkreślił Ks. Bp Piotr Turzyński w swoim referacie kongresowym „wartość musi być odczytana i rozpoznana, żeby pójść za tą wizją”.

Ponieważ małżeństwo jest także „organizmem nadprzyrodzonym”, dlatego współczesne rodziny potrzebują pomocy w odkrywaniu łaski sakramentu małżeństwa i umiejętności życia tą łaską, która jak powiedział Ks. Bp Radosław Zmitrowicz „umożliwia by miłość była możliwa”. W sytuacji „po grzechu” bezinteresowna miłość nie jest postawą spontaniczną, ale wymagającym zadaniem. Wymaga nawrócenia, czujności, dyscypliny i otwartości na pomoc łaski. Czerpiąc z daru proroczego Słowa oraz sakramentalnej obecności Chrystusa, rodzina może przemieniać i pokonywać wszystko, co nie jest miłością, odkrywać w sobie pokłady wielkoduszności, wzajemnego przebaczenia i w ten sposób budować szczęście rodzinne. Ważne, żeby rodzina była świadoma tej mocy oraz chciała i potrafiła z niej korzystać.

Szczególne znaczenie w budowaniu jedności w rodzinach posiada przebaczenie i pojednanie. Zagrożeniem dla jedności rodzinnej są konflikty i napięcia, które bagatelizowane i nierozwiązywane stają się przyczyną cierpienia i mogą prowadzić do rozpadu rodziny. Natomiast miłość w rodzinie ma zdolność leczenia ran, szczególnie w połączeniu z Bożą mocą w łasce sakramentu pojednania. Przez przebaczenie członkowie rodzin otrzymują siłę do budowania więzi rodzinnych ciągle na nowo.

Program VII Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych stanowił próbę przywracania rodzinom polonijnym zaufania do samych siebie, do własnego bogactwa natury i łaski i udzielił wielu praktycznych wskazówek odnośnie do sposobów rozwiązywania zgłaszanych przez rodziny polonijne problemów. Udział w Kongresie był umocnieniem, także duchowym. Wskazał duże zapotrzebowanie rodzin na formację, uczącą nowości życia, którą daje Jezus przez moc Słowa i Eucharystii oraz zapotrzebowanie na świadków i przewodników, którzy potrafią rozeznawać i przeprowadzać przez mroki sytuacji trudnych i kryzysowych. Pokazał także jak wielu jest tych, którym leży na sercu dobro rodziny. Z pewnością był także inspiracją do podejmowania działań pomocowych w swoich środowiskach.

Obecnie te działania pomocowe powinny przyjmować formę duszpasterskiego towarzyszenia małżeństwom i rodzinom. U jego podstaw leży znajomość i głoszenie pełnej prawdy o małżeństwie i rodzinie. Powinno ono również uwzględniać realizm życia małżeńskiego i rzeczywiste problemy rodzin, powinno być praktyczne oraz uwzględniające fakt, że Ewangelia rodziny jest odpowiedzią na najgłębsze oczekiwania osoby ludzkiej (por. AL. 201). Towarzyszenie odnosi się do wszystkich etapów życia małżeńskiego i rodzinnego, jednak szczególnie powinno obejmować pierwsze lata wspólnego życia. Papież Franciszek tę formę określa jako „towarzyszenie niezbędne”. Szczególną rolę w posłudze towarzyszenia obok duszpasterzy odgrywają małżeństwa i rodziny, gdyż apostolstwo wśród rodzin jest uprzywilejowanym miejscem samych rodzin. 

Aby towarzyszenie to było roztropne, odpowiedzialne i owocne nie wystarczy tylko dobra wola, ale potrzebne są konkretne umiejętności i odpowiednia formacja. Pomocą w praktycznym przygotowaniu do towarzyszenia małżeństwom służy, powołane do tego celu, Studium Edukacyjne w zakresie doradztwa rodzinnego „Pomagam sobie pomagam innym” prowadzone przez Instytut Studiów nad Rodziną im. Abpa Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach (https://isnarakm.pl; insnatakm@gmail.com, tel. +48 695-205-060), pod patronatem Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Zapraszamy do udziału!

Zapraszamy także do kontaktu z Biurem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej:

- www.emigracja.episkopat.pl

- Na kanale you tube –Rodzina na emigracji

- Do subskrybowania nagrań kongresowych – subskrypcja zapewni otrzymywanie na bieżąco aktualnych informacji

- Do śledzenia i polubienia na facebooku – Fb: Duszpasterstwo Emigracji Polskiej, gdzie umieszczane są wszelkie informacje dotyczące duszpasterskiej działalności polonijnej

- Do przesyłania propozycji, pomysłów, pytań na adres:kongresrodzinpolonijnych@gmail.com oraz b.emigracja@gmail.com


ORGANIZATOORZY KONGRESU: Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie KEP, Fundacja Pomoc Rodzinie, Instytut Studiów nad Rodziną im Abp. K. Majdańskiego w Łomiankach oraz Katolickie Centrum Rodziny w Belgii.

WSPÓŁORGANIZATORZY KONGRESU: Duszpolonia, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Europejska Szkoła Liderów Polonijnych, Fundacja Powrót do domu, Instytut Kibeho.

PATRONAT HONOROWY: Kongres Rodzin Polonijnych patronatem objął Opiekun Polonii - Biskup Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

PATRONAT MEDIALNY: Telewizja EWTN, Radio Bobola Londyn, Polskifr. Francja

PATRONAT NAUKOWY: Instytut Studiów nad Rodziną im Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach

www.emigracja@episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2024-09-03 09:29:16
miniaturka

Przyznano medale za zaangażowanie w duszpasterstwo polonijne

Medale Pro Polonia et Ecclesia za szczególne zasługi i zaangażowanie w duszpasterstwo polonijne otrzymali: księżna Elżbieta Drucka-Lubecka de Séjournet, Katolickie Centrum Rodziny w Brukseli, s. Barbara Sajnok, Franciszkanka od cierpiących, ks. dr hab. Józef Młyński, profesor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz dr Mirosław Dynia, twórca portalu Duszpolonia. Wyróżnienia zostały wręczone w czasie Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych.
2024-09-03 09:36:21
miniaturka

"Małżonkowie są wezwani aby budować swoje życie i relacje na Bogu"

Antropologia filozoficzna i teologiczna, a nade wszystko chrześcijańska wizja małżeństwa i rodziny, podpowiada nam, że ta ludzka relacja członków małżeństwa i rodziny wymaga solidnego fundamentu, stąd małżonkowie są wezwani, aby budować swoje życie i relacje na Bogu – mówił bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, podczas VII Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych, który odbywa się w dniach 23-25 sierpnia br. w Brukseli.
2024-09-03 11:23:01
miniaturka

Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą 2024/2025

Trwa rekrutacja do IV edycji kursów Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. Kursy trwają sześć miesięcy są prowadzone online na platformie MS Teams. W ramach kursów planowane są także zjazdy stacjonarne (z transmisją online) dla chętnych w wybranych krajach zamieszkania Słuchaczy. Od 2022 roku, w trzech edycjach Studium KUL, wzięło już udział ponad 2 tys. osób z ponad 30 krajów świata, m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Belgii, USA i Kanady. Absolwenci otrzymują świadectwa ukończenia kursów w językach polskim i angielskim oraz certyfikaty udziału w Studium KUL w języku polskim i języku kraju zamieszkania. Wszystkie zajęcia w ramach Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą są bezpłatne
2024-09-04 12:44:05
miniaturka

Transmisja - Kongres Rodzin Polonijnych

Na kanale YouTube Rodzina na Emigracji odbywała się transmisja z VII Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych, gdzie można obejrzeć większość wydarzeń Kongresowych. Zapraszamy do śledzenia i subskrybowania kanału, aby otrzymywać powiadomienia o dostępnych transmisjach. Serdecznie zapraszamy!
2024-09-05 20:41:58
miniaturka

Bp Osial: Tydzień Wychowania jest wyrazem troski o dzieci i młodzież

Tydzień Wychowania jest wyrazem troski o dzieci i młodzież. Chcemy pokazać, że Kościół i lekcje religii w szkole wspomagają bardzo istotnie proces wychowania – mówił bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej przed XIV Tygodniem Wychowania, która odbyła się w Sekretariacie KEP 5 września br.
2024-09-06 10:13:43
miniaturka

Bp Turzyński do polskich księży z Francji: świętość jest możliwa

Mamy za sobą niezwykłe dziedzictwo wspaniałych kapłanów – powiedział delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który w dniach 2-6 września poprowadził rekolekcje dla 37 księży Polskiej Misji Katolickiej we Francji w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem.