Strona główna
opoka.org.pl
2024-09-07 23:23
KWK

Orszak Dziejów 2024 Plac Zamkowy Warszawa

Sto pięćdziesiąt postaci z historii Polski, Polonez Wszech Czasów oraz spektakl o Zamoyskim.

Kiedy: sobota 14 września 2024 g.16.00

Gdzie: Krakowskie Przedmieście 34 i Plac Zamkowy w Warszawie

Nazwa: Orszak Dziejów 2024 - Dziedzictwo i Dar – Władysław Zamoyski – obrońca Tatr

Organizator: Fundacja Orszak Dziejów

Orszak Dziejów po raz czwarty - wydarzenie kulturalne i edukacyjne, nauka historii przez teatr i zabawę, spotkanie z postaciami z dziejów Ojczyzny, wzbudzenie dumy z osiągnięć naszych przodków. To wielkie święto dziejów, wyjątkowy czas ukazujący piękno polskiej tradycji i historii kolejnym pokoleniom.

HISTORIA wydarzenia:

2021 – „Wolni jak orły” – postać przewodnia Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski w roku beatyfikacji

2022 – „W blasku historii” – Ignacy Łukasiewicz, wynalazca lampy naftowej w Roku Łukasiewicza

2023 – „Rodzinna Fotografia” – Rodzina Ulmów ukrywająca Żydów podczas II wojny, w roku beatyfikacji

2024 – „Dziedzictwo i Dar” – Władysław Zamoyski w Roku Zamoyskiego ogłoszonym przez Senat RP

Barwny korowód złożony ze 150 postaci –wśród nich królowie i książęta, muzycy i poeci, święci i naukowcy – od Mieszka I do Jana Pawła II w kostiumach z epoki.

Krakowskie Przedmieście – program:

15.00 – zbiórka postaci na placu przy kościele Sióstr Wizytek

16.00 - start orszaku spod kościoła Sióstr Wizytek w Warszawie, marsz w kierunku Placu Zamkowego

Plac Zamkowy – program:

16.00 – przedstawienie dla dzieci „Historia Misia Wojtka” Biura Przystanków Historia IPN

16.30 – prezentacja postaci na scenie

17.15 – spektakl„Skarby Tatr” Teatru Biedronka Parentes– o dziele Zamoyskiegona motywach legendy o śpiących rycerzach – scenariusz Anna Murawska, muzyka Łukasz Ratajczak, aranż. muz. Bartłomiej Krauz

17.45 – Polonez Wszech Czasów i nauka tańców dworskich

18.15 – występ kapeli góralskiej Muzyka Rodziny Lassaków „Heliosów” z Zakopanego

17.15-19.30 – gra dla rodzin „Kuferek Zamoyskiego” i dla dzieci „Kto i kiedy?”

Kuferek Zamoyskiego -okazja do zapoznania się z dokonaniami hrabiego Zamoyskiego w Wielkopolsce i na Podhalu oraz do udziału w grze „Kuferek Zamoyskiego”.Uczestnicy poznająkolej z Chabówki do Zakopanego i zagadkę Morskiego Oka, przyrodę Tatr i kulturę Podhala. Najmłodsi w grze „Kto i kiedy?” poznają postacie z różnych epok. Dla uczestników gier przewidziane są nagrody rzeczowe.

Wizytówka od Króla Łokietka i Marii Curie Skłodowskiej -postacie historyczne spotkają się z widzami osobiście i będą rozdawać pamiątkowe wizytówki w języku polskim i angielskim, opowiadać o swoich osiągnięciach i pozować do fotografii. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Partnerzy: Fundacja Rozwoju Społecznego Uskrzydlamy, Firma LipCoFoods, Kiszeczka, Rafael, Decco, IPN, Fundacja Zakłady Kórnickie, Biblioteka Kórnicka PAN, Stacja Muzeum, Szkoły Strumienie i Żagle Stowarzyszenia STERNIK, Niepubliczna SP i LO Sióstr Nazaretanek w Warszawie, SP Przymierza Rodzin nr 112 im. Jana Pawła II, Niepubliczne Przedszkole - Ochronka im. Bł. Edmunda Bojanowskiego Sióstr Służebniczek NMP, Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Władysławowie, Przedszkole Ziarno, Skauci Europy, Rodzina Rodzin, Fundacja Mamy i Taty, firma Asfaltnazimno, rodzinny Teatr Biedronka Parentes, LOGANIMATE, Toyota z Radości i firma Polaudio.

Partnerzy Medialni: Radio Warszawa, Tygodnik Idziemy, Niedziela i Gość Niedzielny.

Kontakt: Anna Murawska, Fundacja Orszak Dziejów tel: 691323456, a.murawska.orszakdziejow@gmail.com, www.orszakdziejow.pl.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2024-09-05 20:41:58
miniaturka

Bp Osial: Tydzień Wychowania jest wyrazem troski o dzieci i młodzież

Tydzień Wychowania jest wyrazem troski o dzieci i młodzież. Chcemy pokazać, że Kościół i lekcje religii w szkole wspomagają bardzo istotnie proces wychowania – mówił bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej przed XIV Tygodniem Wychowania, która odbyła się w Sekretariacie KEP 5 września br.
2024-09-06 10:13:43
miniaturka

Bp Turzyński do polskich księży z Francji: świętość jest możliwa

Mamy za sobą niezwykłe dziedzictwo wspaniałych kapłanów – powiedział delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który w dniach 2-6 września poprowadził rekolekcje dla 37 księży Polskiej Misji Katolickiej we Francji w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem.
2024-09-06 10:15:11
miniaturka

Nowy numer biuletynu Anamnesis

Ukazał się 118. numer biuletynu Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski
2024-09-09 19:12:42
miniaturka

XI Konferencja Katechetów Specjalnych

Pracując w szkole specjalnej nauczyciele i katecheci częściej niż w szkołach masowych spotykają się ze śmiercią uczniów. W tej sytuacji pojawiają się pytania jak towarzyszyć tym, którzy zostali, jak rozmawiać o śmierci z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną, jak pożegnać zmarłego ucznia w szkole, czy społeczność szkoły powinna uczestniczyć w pogrzebie a może nauczyciel może przyjść na różaniec w intencji zmarłego wychowanka?
2024-09-10 15:56:26
miniaturka

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP odbyła zebranie robocze

W Opolu odbyło się zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP
2024-09-11 19:37:25
miniaturka

Współczesny katecheta – prorok w czasach AI

W dniach 9-11 września br. w Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej w Skorzeszycach odbyła się Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych pt. „Współczesny katecheta – prorok w czasach AI”. To już VIII edycja wydarzenia zorganizowanego przez Wydawnictwo Jedność oraz Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Kielcach.