Jasna Góra - transmisja na żywo: https://www.youtube.com/watch?v=yMxD3gdeXmk
Od 2002 roku w dniu 2 maja tuż przed Uroczystością Matki Bożej Królowej Polski razem z Dniem Flagi Polskiej obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to okazja do budowania jedności z milionami Rodaków żyjącymi poza granicami Ojczyzny, a dla nich do budowania więzi z Macierzą. Jest to również okazja do modlitwy za Polonię i Polaków żyjących poza granicami naszego kraju. Według danych poza granicami naszej Ojczyzny żyje ok. 20 mln Polaków.
Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony przez Sejm RP w 2002 roku. Jest to wyraz uznania dla Polonii i Polaków żyjących poza Ojczyzną za wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości, za wierność i przywiązanie do polskości oraz za pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.
Polonia i Polacy poza granicami Ojczyzny rozsławiali imię Polski, ale także w wielu momentach służyli Ojczyźnie pomocą. Myślimy o Wielkiej Emigracji Francuskiej, ale także o latach zmagań o niepodległość Polski oraz o czasach walki z komunizmem. Na przestrzeni dziejów Polacy żyjący w Ojczyźnie i poza jej granicami obdarzali się nawzajem troską i życzliwą pomocą. Szukanie dobra Ojczyzny niech ciągle wiąże polskie serca.
Bogurodzico Dziewico, Matko Kościoła i Królowo Polski, zawierzamy Twej macierzyńskiej opiece wszystkie dzieci narodu polskiego, żyjące w kraju i poza jego granicami. Przyjmij nas i wszystko to, co Polskę stanowi, za Kościół w świecie i Ojczyźnie naszej. Niech szerzy się Królestwo Chrystusowe na ziemi, a naród nasz po wszystkie czasy zachowa nieskażony skarb wiary świętej. Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam.
Jan Paweł II - O Polonii i Emigracji
Papież Jan Paweł II podczas swoich podróży apostolskich spotykał się z Polonią i emigracją polską. Miało to miejsce w 45 krajach na różnych kontynentach. Ponadto tego rodzaju spotkania również często odbywały się w Rzymie. Podczas każdego z nich papież wygłaszał przemówienie, w którym poruszał sprawy istotne dla słuchaczy. Jego przemówienia (jest ich w sumie ponad 70), zawierają niezwykły i wciąż aktualny, ideowy program dla Polonii i emigracji polskiej.
„Ludzie, którzy pamiętają, skąd pochodzą, ludzie, którzy cenią swoje tradycje, mogą wnieść wiele w życie każdego kraju” (Melbourne, 1986). Zasadniczym tematem przemówień Jana Pawła II do Polonii i emigracji była kwestia jej stosunku do własnego dziedzictwa kulturowego i wezwanie do jego zachowania. Jest ono uzasadnianym wskazaniem, że stosunek ten ma decydujące znaczenie dla poczucia godności własnej, szacunku u innych i wartości jej wkładu w życie krajów osiedlenia.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: